Butejko

Ile dni człowiek jest w stanie wytrzymać bez jedzenia? Kilkanaście?
Ile dni człowiek jest w stanie wytrzymać bez picia? Kilka?
A ile czasu człowiek jest w stanie wytrzymać bez oddychania? 👃

Kwestia prawidłowego oddechu jest często bagatelizowana przez ludzi a to najważniejsza życiowa funkcja bez której nie przeżyjemy zbyt długo. Istotna jest także jakość tej funkcji ponieważ to, że oddychamy jest pewne, ale ważniejsze jest to JAK oddychamy.

Starożytny filozof chiński Lao Tsy mawiał, że: „ idealny człowiek oddycha tak, jakby nie oddychał” (cyt. „Kto ma nosa do zdrowia” Patrick Mceown)

Prawidłowy oddech jest:

- cichy
- usta są zamknięte
- wdech i wydech są niesłyszalne
- regularny ( bez westchnień, pociągania nosem itp.)
- przeponowy

Nieprawidłowy oddech jest:

- głośny
- ciężki
- nieregularny
- usta są otwarte, bądź uchylone
- jest pełen wysiłku

Oddychanie przez usta dostarcza mniej tlenu do organizmu; niefunkcjonalne oddychanie powoduje, że twarz staje się blada, widoczne są worki pod oczami, zatyka się nos, astmę, chrapanie, problemy behawioralne, słabą koncentrację, nieprawidłowy rozwój twarzoczaszki.

Można jednak nauczyć się prawidłowo oddychać; wystarczy zaangażowanie i dyscyplina. Nagrodą będzie lepszy wygląd twarzy dziecka, prawidłowy rozwój twarzoczaszki i poprawa odporności.

Metoda dr Butejki rozwinęła się w latach 50 Xxwieku. Stosowano ją u setek dzieci i dorosłych z takimi problemami jak: oddychannie przez usta, katar sienny, zatkany nos, chrapannie, bezdech senny, astma,nadciśnienie,niepokój, stres,ataki paniki i depresja.

Doświadczenie tego wybitnego lekarza sprowokowało go do zadania sobie podstawowego pytania: czy to choroba wywoływała ciężki oddech pacjentów, czy to ciężki oddech przyczyniał się do choroby?

Przewlekłe, nadmierne oddychanie oznacza, że oddychamy większą ilością powietrza niż potrzebujemy. Można to porównać do objadania się zbyt dużą ilością produktów, co powoduje nadwagę a w rezultacie inne kłopoty zdrowotne. Tak samo jest z oddechem. Jeśli hiperwentylujemy przez większość naszego życia, przyczynia się to do negatywnie stanu naszego zdrowia.


Objawy hiperwentylacji:

- neurologiczne: lekkie zawroty głowy, słaba koncentracja, zaniki pamięci, omdlenia, ból głowy, niepokój, napięcie, drętwienie, drżenie rąk i nóg, ataki paniki, przerywany sen, niespokojny umysł, stres
- serce: palpitacje, przyśpieszone, nieregularne tętno, ból w okolicy klatki piersiowej, przerwy w biciu serca
- układ oddechowy: świszczący oddech, duszności, kaszel, ucisk w klatce piersiowej, częste ziewanie, chrapanie, bezdech senny
- układ pokarmowy: refluks przełyku, zgaga, aerofagia
- inne: suchość w ustach, zmęczenie, zakłócenia snu, koszmary, swędząca skóra, potliwość, skurcze, zwiększona potrzeba oddawania moczu (np.moczenie nocne), ADHD, biegunka,zaparcia, osłabienie i wyczerpanie. ( ibidem s.63)

*Ww objawy mogą towarzyszyć różnym innym chorobom/zaburzeniom dlatego istotna jest dobra diagnoza poprzedzona dokładnym wywiadem oraz badaniem. Często pacjent kierowany jest do innych specjalistów.

Więcej informacji na stronie www.butejko.pl